Playoffs | ||||
---|---|---|---|---|
Final | Results | |||
Felice Scandone Avellino (ita) | Reyer Venezia (ita) | 69: 77 79: 81 | ||
1/ 2 Final | Results | |||
Felice Scandone Avellino (ita) | Bakken Bears (den) | 75: 72 82: 72 | ||
Reyer Venezia (ita) | Donar Groningen (den) | 82: 72 80: 83 | ||
1/ 4 Final | Results | |||
Bakken Bears (den) | ESSM Le Portel (fra) | 76: 62 64: 78 | ||
Mornar Bar (mne) | Donar Groningen (den) | 73: 67 74:101 | ||
Reyer Venezia (ita) | BC Nizhny Novgorod (rus) | 86: 76 90: 94 | ||
Juventus Utena (ltu) | Felice Scandone Avellino (ita) | 77: 77 68: 85 | ||
1/ 8 Final | Results | |||
Donar Groningen (den) | U Cluj-Napoca (rou) | 103: 76 76: 69 | ||
BC Oostende (bel) | Mornar Bar (mne) | 84: 71 63: 90 | ||
BK Ventspils (lat) | Bakken Bears (den) | 73: 93 81: 75 | ||
Dinamo Sassari (ita) | ESSM Le Portel (fra) | 72: 55 81:100* | ||
Felice Scandone Avellino (ita) | Tsmoki Minsk (blr) | 70: 70 81: 72 | ||
Juventus Utena (ltu) | Alba Fehervar (hun) | 87: 74 76: 78 | ||
Reyer Venezia (ita) | BC Kormend (hun) | 83: 51 86: 88 | ||
Keravnos Strovolou (cyp) | BC Nizhny Novgorod (rus) | 62: 77 61: 71 | ||
* - after overtime |
Group Stage 2 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group I | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | ESSM Le Portel (fra) | 6 | 6 | 1 | 0 | 0 | 80.8-65.8 | 12 | ||
2. | BC Nizhny Novgorod (rus) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 81.8-79.7 | 9 | ||
3. | Istanbul BB (tur) | 6 | 3 | 0 | 1 | 3 | 76.8-85.3 | 9 | ||
4. | Kataja Joensuu (fin) | 6 | 0 | 0 | 0 | 6 | 77.5-86.2 | 6 | ||
Group J | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Alba Fehervar (hun) | 6 | 5 | 0 | 1 | 1 | 81.2-74.3 | 11 | ||
2. | BC Kormend (hun) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 76.8-80.5 | 9 | ||
3. | Buyukcekmece Istanbul (tur) | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 75.3-77.0 | 8 | ||
4. | Nevezis Kedainiai (ltu) | 6 | 2 | 1 | 0 | 4 | 79.8-81.3 | 8 | ||
Group K | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Bakken Bears (den) | 6 | 4 | 2 | 0 | 2 | 80.8-87.3 | 10 | ||
2. | Tsmoki Minsk (blr) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 78.7-71.5 | 9 | ||
3. | Mornar Bar (mne) | 6 | 3 | 0 | 2 | 3 | 74.8-78.8 | 9 | ||
4. | Szolnoki Olaj (hun) | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 80.7-77.3 | 8 | ||
Group L | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Donar Groningen (den) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 85.2-74.0 | 10 | ||
2. | U Cluj-Napoca (rou) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 75.8-78.0 | 9 | ||
3. | Keravnos Strovolou (cyp) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 72.8-77.2 | 9 | ||
4. | Belfius Mons-Hainaut (bel) | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 75.2-79.8 | 8 | ||
Group Stage 1 | ||||||||||
Group A | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | ESSM Le Portel (fra) | 6 | 5 | 0 | 0 | 1 | 81.0-65.3 | 11 | ||
2. | Donar Groningen (den) | 6 | 4 | 1 | 0 | 2 | 73.5-63.5 | 10 | ||
3. | Antwerp Giants (bel) | 6 | 3 | 0 | 1 | 3 | 79.0-79.5 | 9 | ||
4. | Bosna Sarajevo (bih) | 6 | 0 | 0 | 0 | 6 | 62.8-88.0 | 6 | ||
Group B | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Nevezis Kedainiai (ltu) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 84.7-77.3 | 10 | ||
2. | Bakken Bears (den) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 87.2-82.2 | 10 | ||
3. | Avtodor Saratov (rus) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 87.7-82.8 | 9 | ||
4. | Benfica Lisbon (por) | 6 | 1 | 0 | 0 | 5 | 80.7-97.8 | 7 | ||
Group C | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Mornar Bar (mne) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 72.8-69.5 | 10 | ||
2. | Kataja Joensuu (fin) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 83.2-80.2 | 10 | ||
3. | Dragon Force (por) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 77.3-76.5 | 9 | ||
4. | Kapfenberg Bulls (aut) | 6 | 1 | 0 | 0 | 5 | 71.8-79.0 | 7 | ||
Group D | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Keravnos Strovolou (cyp) | 6 | 5 | 0 | 1 | 1 | 80.7-70.5 | 11 | ||
2. | BC Kormend (hun) | 6 | 4 | 2 | 0 | 2 | 73.8-76.8 | 10 | ||
3. | Excelsior Brussels (bel) | 6 | 2 | 0 | 1 | 4 | 73.3-75.2 | 8 | ||
4. | Balkan Botevgrad (bul) | 6 | 1 | 1 | 1 | 5 | 76.5-81.8 | 7 | ||
Group E | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | U Cluj-Napoca (rou) | 6 | 5 | 0 | 0 | 1 | 87.8-75.2 | 11 | ||
2. | Istanbul BB (tur) | 6 | 5 | 0 | 0 | 1 | 81.8-73.2 | 11 | ||
3. | Academic Sofia (bul) | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 72.2-77.5 | 8 | ||
4. | Dynamo Tbilisi (geo) | 6 | 0 | 0 | 0 | 6 | 67.0-83.0 | 6 | ||
Group F | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Tsmoki Minsk (blr) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 76.8-73.2 | 10 | ||
2. | Alba Fehervar (hun) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 76.0-72.7 | 9 | ||
3. | Spirou Charleroi (bel) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 71.5-73.5 | 9 | ||
4. | Bnei Herzliya (isr) | 6 | 2 | 0 | 0 | 4 | 73.0-78.0 | 8 | ||
Group G | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | Buyukcekmece Istanbul (tur) | 6 | 5 | 0 | 0 | 1 | 79.7-68.2 | 11 | ||
2. | Belfius Mons-Hainaut (bel) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 74.2-70.0 | 9 | ||
3. | Sigal Prishtina (kos) | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 70.3-73.5 | 9 | ||
4. | Khimik Yuzhne (ukr) | 6 | 1 | 0 | 0 | 5 | 64.8-77.3 | 7 | ||
Group H | P | W | WO | LO | L | Balls ••• | Pts | |||
1. | BC Nizhny Novgorod (rus) | 6 | 5 | 1 | 0 | 1 | 84.8-77.2 | 11 | ||
2. | Szolnoki Olaj (hun) | 6 | 4 | 0 | 0 | 2 | 85.8-76.3 | 10 | ||
3. | Falco Szombathely (hun) | 6 | 3 | 0 | 1 | 3 | 89.0-76.2 | 9 | ||
4. | Kapros Sokoli (mkd) | 6 | 0 | 0 | 0 | 6 | 68.8-98.8 | 6 |
To view the results of a team, click on its name.
By selecting the necessary links, you can get statistical tables of teams matches at home and away,
a unique summary table for two seasons, information about head-to-head matches of selected teams, goals distribution graphs and maths(some data is only in "landscape" screen mode)
••• Average for match in full time (FT).
1 - 2 : to Next stage
1 - 2 : to Play off (for S2)
Matches played | Home team wins | Away team wins | Draws | |
---|---|---|---|---|
214 | 55.6% | 38.8% | 5.6% | |
Points (per match) | ||||
Total | Home team | Away team | Difference | |
154.71 | 79.12 | 75.59 | 3.53 | |
51.1% | 48.9% | |||
Total | Quarter 1 | Quarter 2 | Quarter 3 | Quarter 4 |
154.71 | 39.24 | 38.61 | 38.90 | 37.99 |
25.4% | 24.9% | 25.1% | 24.6% | |
Statistics of the tournament was calculated according to the results of matches (in full time) for the period 09-19-2017 - 05-02-2018
# | Date | Team-1 | Team-2 | Result | Stage | |
---|---|---|---|---|---|---|
05-02 2018 | Reyer Venezia | Felice Scandone Avellino | 81:79 | (15:13, 26:19, 22:29, 18:18) | Final | |
04-25 2018 | Felice Scandone Avellino | Reyer Venezia | 69:77 | (25:25, 15:23, 15:15, 14:14) | Final | |
04-19 2018 | Donar Groningen | Reyer Venezia | 83:80 | (24:24, 20:17, 17:17, 22:22) | 1/ 2 | |
04-18 2018 | Bakken Bears | Felice Scandone Avellino | 72:82 | (15:18, 18:30, 22:12, 17:22) | 1/ 2 | |
04-11 2018 | Felice Scandone Avellino | Bakken Bears | 75:72 | (15:15, 22:16, 28:21, 10:20) | 1/ 2 | |
Reyer Venezia | Donar Groningen | 82:72 | (28:21, 14:22, 24:14, 16:15) | 1/ 2 | ||
03-28 2018 | Felice Scandone Avellino | Juventus Utena | 85:68 | (19:15, 31:8, 15:23, 20:22) | 1/ 4 | |
Donar Groningen | Mornar Bar | 101:74 | (25:20, 27:14, 18:20, 31:20) | 1/ 4 | ||
BC Nizhny Novgorod | Reyer Venezia | 94:90 | (20:22, 29:25, 22:23, 23:20) | 1/ 4 | ||
03-27 2018 | ESSM Le Portel | Bakken Bears | 78:64 | (25:17, 19:16, 20:13, 14:18) | 1/ 4 | |
03-21 2018 | Reyer Venezia | BC Nizhny Novgorod | 86:76 | (20:19, 22:16, 25:23, 19:18) | 1/ 4 | |
Mornar Bar | Donar Groningen | 73:67 | (18:10, 19:30, 15:12, 21:15) | 1/ 4 | ||
Juventus Utena | Felice Scandone Avellino | 77:77 | (21:14, 15:24, 24:22, 17:17) | 1/ 4 | ||
03-20 2018 | Bakken Bears | ESSM Le Portel | 76:62 | (20:17, 22:18, 20:15, 14:12) | 1/ 4 | |
03-14 2018 | Mornar Bar | BC Oostende | 90:63 | (24:14, 19:19, 30:16, 17:14) | 1/ 8 | |
ESSM Le Portel | Dinamo Sassari | 100:81* | (22:20, 25:18, 27:14, 14:19; 12:10) | 1/ 8 | ||
BC Kormend | Reyer Venezia | 88:86 | (22:29, 23:23, 20:12, 23:22) | 1/ 8 | ||
Bakken Bears | BK Ventspils | 75:81 | (19:26, 15:13, 20:23, 21:19) | 1/ 8 | ||
U Cluj-Napoca | Donar Groningen | 69:76 | (22:13, 19:24, 11:22, 17:17) | 1/ 8 | ||
BC Nizhny Novgorod | Keravnos Strovolou | 71:61 | (17:17, 19:14, 18:14, 17:16) | 1/ 8 | ||
Tsmoki Minsk | Felice Scandone Avellino | 72:81 | (14:24, 18:13, 16:20, 24:24) | 1/ 8 | ||
03-13 2018 | Alba Fehervar | Juventus Utena | 78:76 | (25:21, 21:19, 17:18, 15:18) | 1/ 8 | |
03-07 2018 | BC Oostende | Mornar Bar | 84:71 | (22:20, 18:17, 25:18, 19:16) | 1/ 8 | |
Dinamo Sassari | ESSM Le Portel | 72:55 | (6:18, 21:14, 19:15, 26:8) | 1/ 8 | ||
Felice Scandone Avellino | Tsmoki Minsk | 70:70 | (17:18, 15:12, 13:25, 25:15) | 1/ 8 | ||
Reyer Venezia | BC Kormend | 83:51 | (16:19, 23:9, 21:13, 23:10) | 1/ 8 | ||
BK Ventspils | Bakken Bears | 73:93 | (22:14, 16:28, 22:27, 13:24) | 1/ 8 | ||
Keravnos Strovolou | BC Nizhny Novgorod | 62:77 | (16:22, 13:17, 18:19, 15:19) | 1/ 8 | ||
Juventus Utena | Alba Fehervar | 87:74 | (29:6, 25:28, 15:20, 18:20) | 1/ 8 | ||
03-06 2018 | Donar Groningen | U Cluj-Napoca | 103:76 | (19:20, 27:14, 33:21, 24:21) | 1/ 8 | |
* - after overtime |